Специјалитети

Претрага сајта

Тражи кафану по имену

Последњи коментари

kafana je ekstra hrana je dobra jedino smo jednom probali...у Гурманова тајна

Pre 22 godine iy Nisa sam dobila na poklon stihove pesme...у Казанџијско сокаче

Nažalost, ne mogu na napišem puno toga lepog o ovom...у Српскa Брвнaрa

Najbolja jagnjetina u gradu, uz Bovinovu tamjaniku -...у Мали подрум

Odlicna atmosfera. prava kafanska! i konobar je legenda....у Три фењера

Занимљивости

„Таverna Sarbului“ - Букурешт, Румунија

„Таverna Sarbului“ - Букурешт, Румунија

Приликом летошњих путешествија провео сам извесно време у суседној нам земљи Румунији. Народ сличан нама по навикама, кухињи и пићу. Прво шта сам тражио и окусио била је домаћа јабукова ракија, познатија у Румуна као паљинка или цујка.... али да ћу наићи на праву правцату српску кафану, то се...

комплетан текст

Литература

Лесковачки ћевапи

Лесковачки ћевапи

Ako nemaš merak na jedenje, ne se pipaj oko ćevapi. Ćevapi su za ljudi. Od meljeno meso od plećku, od šiju na bika i od paflaku. Kad se ubavo izmesi, turi se na led, da prespie. Ujutro se izmelje još jed'n put. Kad meso odvugne - turi se na žar. Ćumur...

комплетан текст

Литература

Прва пешчана плажа у Београду добила име по кафани

24.01.2012.
Прва пешчана плажа у Београду добила име по кафани

Спој прошлости и садашњости на новобеоградској страни

Једном давно, пре осамдесетак година, када је река Сава још била бистра, а са леве, новобеоградске стране био је песак и ништа више, некако је било природно да баш ту освану плаже.

На делу између Бранковог и Старог савског моста никла је плажа „Ница“, где је спас од великих врућина налазило на стотине Београђана и њихових гостију.

Пешчана плажа Ница

Некадашњи изглед „Нице“

Шепурење

Све је почело када су Данци тридесетих година прошлог века, преко Црног мора и Дунава, у град стигли бродом „Ситхавен“ и започели насипање новог дела града. У то, нешто романтичније време, на месту данашњег ресторана „Ушће“, постојала је кафана „Ница“ по којој је и прва пешчана плажа у граду добила име.

Плажа је, иначе, имала љуљашке, рингишпил, као и кабине за пресвлачење. Момци су се тада у модерним купаћим костимима „тарзанкама” и „маратонкама" шепурили пред градским фрајлама, а дечаци су до мрака играли жмурке и шуге. Најхрабрији, упркос забранама, скакали су са тек изграђених делова моста право у реку.

мушке купаће гаће

Како су се мушкарци облачили :)

Мушке купаће гаћице закопчавале су се дугмићима, који су знали да изневере при изласку из воде, а Београђанке су се одлучивале за шарено штампано платно. Углавном су покривале већи део свог тела, а оне смелије у доњем делу купаћег имале су нешто налик сукњици.

апсолвирано 24.01.2012.

Линк ка извору образовања