Специјалитети
Претрага сајта
Последњи коментари
kafana je ekstra hrana je dobra jedino smo jednom probali...у Гурманова тајна
Pre 22 godine iy Nisa sam dobila na poklon stihove pesme...у Казанџијско сокаче
Nažalost, ne mogu na napišem puno toga lepog o ovom...у Српскa Брвнaрa
Najbolja jagnjetina u gradu, uz Bovinovu tamjaniku -...у Мали подрум
Odlicna atmosfera. prava kafanska! i konobar je legenda....у Три фењера
Занимљивости
Бранићемо је до последње капљице
Најенергичније, свом снагом испијача алкохола и безалкохола, протестујемо против против претварања наше драге друге куће „Под липом“ у грчку пиљарницу. Ноторна је чињеница да нам храна не треба кад конзумирамо алкохол. Даље руке пиљарске од „Липе“... тврдо вас уверавамо...
Литература
Кафана најважнија институција у Срба
„Грађанска касина“ била је место где је основана берза. Српски добровољци пријављивали су се за Сремски фронт у „Златном коњу“, а у „Коларцу“ је био организован први сајам књига. Рођена сестра чувеног Бајлонија, кожарског радника, Чехиња удата у Србији,...
Занимљивости
„Таverna Sarbului“ - Букурешт, Румунија
„Таverna Sarbului“ - Букурешт, Румунија
Приликом летошњих путешествија провео сам извесно време у суседној нам земљи Румунији. Народ сличан нама по навикама, кухињи и пићу. Прво шта сам тражио и окусио била је домаћа јабукова ракија, познатија у Румуна као паљинка или цујка.... али да ћу наићи на праву правцату српску кафану, то се нисам надао, а десило се сасвим случајно.
Шетајући једно поподне једним од булевара у Букурешту набасах на повећи знак, који нас је усмеравао у споредну уличицу, са четири оцила и називом изнад „Таverna Sarbului“. Машта се разбудила и није било дилеме да нас тамо негде чека нешто сасвим познато и блиско.
Док смо тумарали уличицама нестрпљење и узбуђење је расло, а ту одмах иза ћошка појављује се велика ограђена башта, a на самом улазу поред назива и наша тробојка. Пун погодак!!!
Прилазим улазу ужурбаним кораком и са осмехом на лицу, хостесе ме дочекују са истим раздраганим осмехом (мада ми се та идеја са хостесама у кафани не свиђа), питам на српском:
„Је л' ово српска кафана?“
Збуњена девојка одговара на енглеском:
„ I Think it’s Russian.“
Све у свему да наставимо причу, после кратке паузе вратили смо се предвече на исто место и заузели бусију за једним дрвеним столом баш некако у централном делу баште.
Кафана је ништа мање него огромна. Док уз ракијицу почињемо да упијамо ситне детаље око нас, музика нам одвлачи пажњу и тек тада примећујемо познате звуке тамбурица, Брегиних хитова и помало Балашевића.
Конобар доноси мени,где лежи још једно изненађење, јела усликана као да су жива, а поред сваке слике назив на српском, па тек онда на румунском и енглеском. Мени је богат и обилује српским специјалитетима, преко мућкалице, роштиља на 100 начина, куваних јела итд.
У кратком разговору са конобаром запитали смо се да ли уопште има наших људи и ко је власник кафане (на жалост нисмо га упознали овом приликом).
Ту сазнајемо да је „Taverna Sarbului“ својеврстан бренд и да има још оваквих кафана у пар већих градова у Румунији. Власник је наравно наш човек, а и сви шефови кухиња, како би се очувала аутентичност наше кухиње.
Јела су укусна и обимна баш како и наша традиција налаже. Посећујући кафану у пар наврата током боравка у Букурешту никада нисам могао појести целу порцију. Велики број људи посећује кафану и важи за један од најбољих „ресторана“ у граду.
Пошто слике говоре више од хиљаду речи топло Вам препоручујем да погледате нашу галерију и посетите сам сајт кафане, а ако Вас пут икада наведе у неки од градова где се налази „Taverna Sarbului“ немојте пропустити да је посетите и да се бар на кратко окрепите и осећате као код куће.