Specijaliteti
Pretraga sajta
kafana je ekstra hrana je dobra jedino smo jednom probali...u Gurmanova tajna
Pre 22 godine iy Nisa sam dobila na poklon stihove pesme...u Kazandžijsko sokače
Nažalost, ne mogu na napišem puno toga lepog o ovom...u Srpska Brvnara
Najbolja jagnjetina u gradu, uz Bovinovu tamjaniku -...u Mali podrum
Odlicna atmosfera. prava kafanska! i konobar je legenda....u Tri fenjera
Zanimljivosti
Gde nestadoše boemi
Istorija beogradske boemije posle Prvog svetskog rata vezuje se prvenstveno za Skadarliju. Decenijama kasnije ona je i dalje omiljeno stecište modernih boema, ali odavno više nema čuvenih glumaca i pesnika čije je ime neraskidivo vezano za nju. Danas pravih boema više nema, a duh boemije...
Literatura
Leskovački ćevapi
Ako nemaš merak na jedenje, ne se pipaj oko ćevapi. Ćevapi su za ljudi. Od meljeno meso od plećku, od šiju na bika i od paflaku. Kad se ubavo izmesi, turi se na led, da prespie. Ujutro se izmelje još jed'n put. Kad meso odvugne - turi se na žar. Ćumur...
Literatura
„?“

„?“
„Kafane su naša najstabilnija industrijska grana koja je izdržala sankcije, hiper-inflaciju, pretnje tomahavk demokratije i raspirivanje novog svetskog poretka. Šta god da se desi u zemlji i svetu, nas čovek će filozofski sedeti u prepunoj kafani uz flašu piva ili času vina i diskutovati kako se strašne stvari dešavaju danas.“
Napisala: Snežana Ćosić
Kafana „Znak pitanja“, nalazi se u jednoj od najstarijih kuća u Beogradu koju je 1823. godine sazidao trgovac Naum Ičko i u prizemlju otvorio kafanu. Knez Miloš Obrenović ju je otkupio i 1827. godine, i poklonio ustaničkom vidaru Ećim Tomi, koji mu je jednom prilikom izvidao ranu. Kafana je po njemu nosila ime Ećim-Tomina kafana sve do 1878. godine. Kao najpoznatiji redovan gost kafane pominje se Vuk Stefanović Karadžić.
Posle srpsko- turskih ratova 1878. godine, novi gazda kafane postao je Užičanin Bogosav Marjanović koji joj je nadenuo ime „Kod pastira“. Potom je novi vlasnik 1885. godine, postao trgovac Ivan Pavlović. On je kafani promenio ime u „Kod Saborne crkve“. To je izazvalo revolt sveštenika i odmah sutradan na kafani je umesto novog naziva osvanuo znak pitanja. Od tada do današnjeg dana taj naziv je ostao nepromenjen i „?“ se nalazi u svim turističkim vodičima za Beograd.
apsolvirano 23.04.2009.